24.2 C
Port Louis
Friday, April 19, 2024

Download The App:

Read in French

spot_img

Vital Cross-Country League 2024 (4th Stage): Abhishek Custnea And Steffy Lee Ping Ching Win

Must Read

There were no surprises at the fourth round of the Vital 2024 cross-country league held last Saturday at Mon Choisy, with victories for Abhishek Custnea and Steffy Lee Ping Ching in the senior men’s and women’s categories respectively.

Abhishek Custnea of Port-Louis Racers AC masterfully controlled the race to complete the 9.5 km in 32’46. Teammates Emmanuel Seechurn (33’08) and Shyaveen Dussaram (33’28) completed the podium.

In the girls’ category, Steffy Lee Ping Ching was unstoppable. She completed the 5.5 km in 22’21. Malika Ramasawmy was second in 24’36, while Lauryn Larose took bronze in 28’18.

Several athletes achieved the four-way pass during this stage. They are : Jamel Berthelot (U10), Selena Tonta (U12), Kelsie Leclerc (U14), Louise Dalais and Rémi Marin (U16), Kenan Leclerc (U18) and Daryll Pierre (U20).

Alexandra Henin
Alexandra Henin dominated the women’s masters race.

The fifth round of the Vital 2024 cross-country league, which will also count towards the national championship, takes place next Saturday, March 23, at Sodnac Wellness Park, Candos.

Results :

Male

U10 (800m):

  1. Jamel Berthelot (Le Hochet AC) : 3’04 ; 2. Enzo Momplé (Quatre-bornes Pavillon AC) : 3’02 ; 3. Jodi Lane (St-Pierre AC) : 3’09

U12 (1.2 km):

  1. Lakshya Bissessur (Rose-Belle AC): 4’48; 2. Victor Collard (Adonaï Quatre-Bornes AC) : 4’49 ; 3. Timeo Leopold (Le Hochet AC): 4’50.

U14 (2.5 km):

  1. Adryel Berthelot (Le Hochet AC): 10’50; 2. Jahven Neeladoo (Poudre d’Or AC): 11’03; 3. Lywan Jean (Le Hochet AC): 11’57.

U16 (3.5 km):

  1. Rémi Marin (Adonaï Quatre-Bornes AC): 14’17; 2. Adriano Hellen (Soulliac AC): 14’22. 2. Logan Malbrrok (Port-Louis Racers AC): 14’24.

U18 (5.5 km):

  1. Kenan Leclerc (Le Hochet AC): 19’10; 2. Henco Uys (Le Hochet AC) 20’33. 2. Darius Fra (Le Hochet AC): 20’51.

U20 (6.5 km):

  1. Daryll Pierre (Port-Louis Racers AC): 22’20; 2. Caleb Vismer (Gymkhana AC): 22’44 ; 3. Abhishek Heeramun (Le Hochet AC): 24’07.

Senior (9.5 km):

  1. Abhishek Custnea (Port-Louis Racers AC): 32’46; 2. Emmanuel Seechurn (Port-Louis Racers AC): 33’08; 3. Shyaveen Dussaram (Port-Louis Racers AC): 33’28.

Master (5.5 km):

  1. Rishi Champa (Curepipe Harlems AC): 19’02; 2. Adil Auhammad (St-Pierre AC): 19’06; 3. Moorgen Ramasawmy (Le Hochet AC): 19’14.

Women

U10 (800m):

  1. Kheroua Rania (Angels Reduit AC) : 3’09; 2. Mutepfa Rujeko (Poudre d’Or AC) : 3’33; 3.Zoé Hiddlestone (Rising Phoenix AC) : 3’35.

U12 (1.2 km):

  1. Selena Tonta (Poudre d’Or AC): 5’06; 2. Melody Cornish (Poudre d’Or AC): 5’18; 3. Teagan Roussel (Poudre d’Or AC): 5’20.

U14 (2 km):

  1. Kelsie Leclerc (Le Hochet AC): 8’15; 2. Amy Catherine (Le Hochet AC): 8’43; 3. Téa Newaj (Quatre-Bornes AC): 9’03.

U16 (3 km):

  1. Louise Dalais (Gymkhana AC): 12’07; 2. Ketzia Leclerc (Le Hochet AC): 12’12; 3.Tessa Newaj (Quatre-Bornes Pavillon AC): 12’33.

U18 (4 km):

  1. Thea Aunay (Curepipe Harlem AC) :18’04; 2. Hilary Helene (Rising Phoenix AC): (18’15) ; 3. Ellie Keeling (Adonai Candos AC): 18’42.

U20 (5.5 km):

  1. Anieska Bhujun (Le Hochet AC): 28’00; 2. Rachelle Chiffone (Henrietta AC): 29’10; 3. Larissa Arsenius (Le Hochet AC): 30’28.

Senior (5.5 km) :

  1. Steffy Lee Ping Ching (Angels Reduit AC): 22’21. 2. Malika Ramasawmy (Angels Reduit AC): 24’36; 3. Lauryn Larose (Gymkhana AC): 28’18.

Master (4 km):

  1. Alexandra Henin (Curepipe Harlem AC): 17’13; 2. Valérie Gérard (Gymkhana AC): 17’59 ; 3. Damini Ramcharan (Rose-Belle AC ) : 18’16.
- Advertisement -spot_img

More Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest Articles