26.9 C
Port Louis
Thursday, February 22, 2024

Download The App:

Read in French

spot_img

AFCON 2022: The Schedule Of Matches

Must Read

Here is the schedule for the final phase of the Africa Cup of Nations 2022, which will be held from January 9 to February 6 in Cameroon.

First day:

Sunday, January 9

  • Group A: Cameroon-Burkina Faso, Yaoundé (8 p.m.)
  • Group A: Ethiopia – Cape Verde, Yaounde (11 p.m.)

Monday, January 10

  • Group B: Senegal – Zimbabwe, in Bafoussam (5 p.m.)
  • Group B: Guinea – Malawi, in Bafoussam (8 p.m.)
  • Group C: Morocco-Ghana, Yaounde (8 p.m.)
  • Group C: Comoros – Gabon, in Yaounde (23 h)

Tuesday, January 11

  • Group E: Algeria – Sierra Leone, in Douala (5 p.m.)
  • Group D: Nigeria – Egypt, in Garoua (8 p.m.)
  • Group D: Sudan – Guinea-Bissau, in Garoua (23 h)

Wednesday, January 12

  • Group F: Tunisia – Mali, in Limbe (5 p.m.)
  • Group F: Mauritania – Gambia, in Limbe (20 h)
  • Group E: Equatorial Guinea – Ivory Coast, in Douala (23 h)

Second day:

Thursday, January 13

  • Group A: Cameroon-Ethiopia, Yaoundé (8 p.m.)
  • Group A: Cape Verde-Burkina Faso, Yaounde (11 p.m.)

Friday, January 14

  • Group B: Senegal – Guinea, in Bafoussam (5:00 p.m.)
  • Group B: Malawi – Zimbabwe, in Bafoussam (20 h)
  • Group C: Morocco-Comoros, Yaounde (8 p.m.)
  • Group C: Gabon-Ghana, Yaounde (23 h)

Saturday, January 15

  • Group D: Nigeria – Sudan, in Garoua (8 p.m.)
  • Group D: Guinea-Bissau-Egypt, in Garoua (23 h)

Sunday, January 16

  • Group F: Gambia-Mali, Limbe (5 p.m.)
  • Group F: Tunisia – Mauritania, in Limbe (20 h)
  • Group E: Ivory Coast – Sierra Leone, in Douala (20 h)
  • Group E: Algeria – Equatorial Guinea, in Douala (23 h)

Day Three:

Monday, January 17

  • Group A: Cape Verde-Cameroon, Yaoundé (8 p.m.)
  • Group A: Burkina Faso-Ethiopia, in Bafoussam (8 p.m.)

Tuesday, January 18

  • Group B: Zimbabwe-Guinea, Yaoundé (8 p.m.)
  • Group B: Malawi – Senegal, in Bafoussam (8 p.m.)
  • Group C: Gabon-Morocco, Yaounde (11 p.m.)
  • Group C: Ghana – Comoros, in Garoua (23 h)

Wednesday, January 19

  • Group D: Egypt-Sudan, Yaounde (11 p.m.)
  • Group D: Guinea-Bissau-Nigeria, in Garoua (11 p.m.)

Thursday, January 20

  • Group E: Sierra Leone – Equatorial Guinea, in Limbe (8 p.m.)
  • Group E: Ivory Coast-Algeria, in Douala (8 p.m.)
  • Group F: Gambia-Tunisia, in Limbe (23 h)
  • Group F: Mali – Mauritania, in Douala (23 h)
- Advertisement -spot_img

More Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest Articles